Josef Suk Piano Quartet

Historie

Úžasné vystoupení úžasných hudebníků! Nick Barnard, Music Web International

Tento soubor mě zcela ohromil! Gérard Poulét

Klavírní kvarteto Josefa Suka je uznáváno širokým publikem pro prodání hudby s absolutní technickou zručností a zároveň s procítěným lyrickým přednesem. „Skladby hrají s velkým nasazením, smyslem pro detail a s výrazem, který je podáván s neochvějnou jistotou.“ (MusicWeb International, The Gurdian)

Soubor je pojmenován podle houslisty Josefa Suka (1929-2011), jedné z největších osobností houslové generace 20. století , vnuka skladatele Josefa Suka a pravnuka Antonína Dvořáka. Poctu nést název po tak významném českém umělci iniciovala souboru nejrenomovanější česká instituce v oblasti komorní hudby – Český spolek pro komorní hudbu s laskavým svolením manželky Josefa Suka, paní Marie Sukové. Klavírní kvarteto Josefa Suka tak navazuje na bohatou tradici českých komorních souborů, především pak slavného Sukova tria.

Soubor byl založen houslistou Radimem Krestou v r. 2007 původně ve složení klavírního tria pod názvem „Taras Piano Trio“. V tomto obsazení dosáhl soubor řady ocenění na mezinárodních soutěžích: J. Brahms Wettbewerb 2007 – 1.cena, Premio Rovere d’Oro 2008 – 1.cena a Val Tidone Music Competitions 2010 – 1.cena. Od druhé poloviny r. 2012 hrál ansámbl pod názvem „Ensemble Taras“ v obsazení klavírního kvarteta. V roce 2013 dosáhl soubor vynikajícího výsledku v podobě dvou vítězství na mezinárodních soutěžích – v květnu 2013 na Concorso Salieri-Zinetti ve Veroně – 1.cena a v září 2013 na jedné z nejprestižnějších tohoto oboru „ACM Premio Trio di Trieste“ – 1.cena. Klavírní kvarteto Josefa Suka se stává též nositelem prestižní „Ceny Českého spolku pro komorní hudbu“ za rok 2014. Díky těmto úspěchům získal ansámbl možnost koncertovat na mnoha významných světových pódiích a také natočit své debutové CD a DVD pro „Limen music and arts – Milan“ s hudbou G. Faurého (Klavírní kvartet op.15) a J. Brahmse (Klavírní kvartet op. 60) a CD pro „Azzura Music“ s hudbou G. Mahlera a J. Brahmse (Klavírní kvartet op. 25). Pod názvem „Klavírní kvarteto Josefa Suka“ vystupuje soubor od roku 2014. V roce 2017 vyšlo souboru nejnovější kvartetní CD u vydavatelství Supraphon s hudbou Josefa Suka a Antonína Dvořáka, které se hned vzápětí setkalo s velmi pozitivními ohlasy kritiků doma i v zahraničí (např. v prestižním britském listu „The Guardian“, „Gramophone“ nebo „MusicWeb international“).

Soubor pravidelně vystupuje v Itálii, Španělsku, na Slovensku, v Rakousku, Německu ve Slovinsku či v Japonsku. Představil se na koncertech například v pražském Rudolfinu, Palazo del Quirinale v Římě, Teatro Verdi v Terstu, Trento filarmonica, Auditorio Castellón, Salla Maffeiana ve Veroně (kde se všichni členové souboru představili v sólových koncertech za doprovodu italského orchestru „Virtuosi Italiani“) a jiných. Kvarteto je pravidelným hostem i mnoha festivalů: např. Pražské jaro, Bologna festival, La Bienalle di Venezia, MHF Leoše Janáčka, Festival Emy Destinové, Emilia Romagna festival, Appassionata festival a jiné. Soubor natáčel živě do italského, rakouského a českého rozhlasu (Rai, ORF, ČRo).

Repertoár kvarteta zahrnuje stěžejní díla od klasicismu po současnost, těžištěm jsou pak díla Johannesa Brahmse, Antonína Dvořáka, Josefa Suka a Bohuslava Martinů, významná díla 20. století a díla soudobá. Kvarteto pravidelně premiéruje skladby, které mu věnovali významní skladatelé jako Jean-Luc Darbelay, Max E. Keller, Matteo D´Amico, Marta Jiráčková nebo Jiří Gemrot. Na svých koncertech vystupuje soubor i v jiných formacích, např. v obsazení klavírního tria, nebo smyčcového tria (pod názvem Josef Suk Trio). Jak říkají jeho členové „Klavírní kvarteto je pro nás ideální formací. Skýtá řadu možností a vyžití pro milovníka komorní hudby. Skrývá v sobě potenciál nejrůznějších komorních formací od dua, smyčcového či klavírního tria, obsazení klavírního kvarteta dokáže taktéž nahradit snad celý orchestr a některá díla tohoto obsazení jsou skutečnými symfoniemi..“

Stručně o členech

Radim Kresta, 1974

Housle

absolvoval Konzervatoř v Brně ve třídě prof. Bohumila Kotmela st. a HAMU v Praze pod vedením prof. Václava Snítila. Soukromě studoval u Koganova žáka prof. Valerie Gradowa v Mannheimu a prof. Emi Ohi Resnick v Amsterdamu. Absolvoval sólové mistrovské lekce u Václava Hudečka, Pinchase Zukermana, Felixe Andreiewského, Semiona Yaroschevice a mistrovské lekce komorní hry u Jindřicha Pazdery (Stamicovo kvarteto), Dany Vlachové (České trio), Natalie Prishepenko (Artemis Quartet), Ralpha Gothóniho, Jacquese Ammona, Maurice Bourgue aj. Sólově vystupoval s Komorním orchestrem Berg, s Pražskou komorní filharmonií, s Pražským komorním orchestrem, s Komorním orchestrem Pavla Haase aj. Jako koncertní mistr působil v Komorním orchestru Berg, v Komorním orchestru Pavla Haase, který založil a v Pražském komorním orchestru. V rámci abonentního cyklu 2014/2015 byl pozván na post hostujícího koncertního mistra České filharmonie. V sólových soutěžích oceněn např. na „Prix Mercure“ v Rakousku (2.cena) v roce 1996, Čestným uznáním v soutěži „Pražské jaro 1997“. Je zakladatelem souboru Josef Suk Piano Quartet/Klavírní kvarteto Josefa Suka, ve kterém působí dodnes. V roce 2007 založil původně klavírní trio, se kterým záhy zvítězil na Johannes Brahms Wettbewerb 2007 v Rakousku – 1. cena a dalších mezinárodních soutěžích. Od roku 2012 hrál tento ansámbl v obsazení klavírního kvarteta a v této formaci dosáhl dalších úspěchů, především na jedné z nejprestižnějších tohoto oboru „ACM Premio Trio di Trieste“ – 1.cena. V letech 2018-2019 byl Kresta také členem Smetanova tria, se kterým vystoupil v nejvýznamnějších koncertních sálech (jako např. londýnské Wigmore hall a dalších). Se svým souborem Josef Suk Piano Quartet natočil několik CD pro Supraphon a Limen a uskutečnil nahrávky pro Český a Italský rozhlas. Jako pedagog působí na Pražské konzervatoři, kde vyučuje hlavní obor housle.

Eva Krestová, 1984

Viola

absolventka Konzervatoře v Brně ve třídě prof. Rudolfa Šťastného a HAMU v Praze pod vedením prof. Jindřicha Pazdery. Jako vyhledávaná komorní hráčka získala několik ocenění ze soutěží komorní hudby, např. na Maria Yudina Competition, Rusko; Charles Hennen Concours, Holandsko; Rovere d´Oro, Itálie. Absolvovala mistrovské kurzy u prof. Niklase Schmidta, Miró Quartetu aj., soukromě studovala komorní hudbu u prof. Ivana Klánského. V minulosti byla houslistkou smyčcového kvartetu Pavel Haas Quartet, se kterým procestovala celý svět (zahrála si například v Carnegie Hall v New Yorku, ve Wigmore Hall v Londýně, v Herkulessaal v Mnichově nebo v Louvre v Paříži) a získala nejvyšší ocenění “Gramophone Award”, Diapason d´Or l Anée a další.. Natočila několik CD nosičů pro společnosti Supraphon a Arco diva a nahrávala také pro BBC, japonskou televizi NHK a Českou televizi. V současné době hraje v souborech Puella Trio (jako houslistka), Kaprálová Kvartet a od roku 2011 v souboru Josef Suk Piano Quartet (jako violistka) s nímž dosáhla dalších mezinárodních úspěchů. V letech 2014-2016 byla vedoucí violové sekce Pražského komorního orchestru, jako výpomoc účinkovala např. ve Slovenské filharmonii, Wiener KammerOrchester a dalších orchestrech. V sezóně 2020-2021 byla violistkou Orchestru Národního divadla v Praze. Po vítězství v konkurzu na místo vedoucí violové sekce České filharmonie působí na tomto postu našeho nejvýznamnějšího orchestru od září 2021.?

Aneta Šudáková, 1994

Violoncello

absolvovala Gymnáziu P. Křížkovského a Konzervatoře v Brně ve violoncellové třídě prof. Václava Horáka, poté byla přijata do violoncellové třídy prof. Miroslava Petráše (člena Českého tria) na Akademii múzických umění v Praze. Její studium zahrnuje taktéž roční stáž na Hochschüle für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech ve třídě profesora Emila Rovnera. Absolvovala hudební kurzy a masterclassy například s Michaelou Fukačovou, Alisou Werleistein, Mariou Kliegel, Reinhardem Latzkem. Je absolutní vítězkou Soutěže českých konzervatoří, zvítězila v soutěži Nadace Bohuslava Martinů (1.cena) a v Mezinárodní interpretační soutěži soutěži Gustava Mahlera (1.cena). Vystoupila sólově s Moravskou filharmonií a Moravským komorním orchestrem, kde také působila. Je absolventkou dvouletého programu orchestrální akademie České filharmonie. Kromě Klavírního kvarteta Josefa Suka působí také v souboru Puella Trio. Nyní působí v orchestru Národního divadla v Praze jako zástupkyně koncertního mistra sekce violoncell.

Pavel Zemen, 1992

Klavír

absolvoval Konzervatoř v Českých Budějovicích ve třídě MgA. Marie Šimkové-Kotrčové a magisterské studium na JAMU v Brně ve třídě prof. Aleny Vlasákové. Na klavír začal hrát pod vedením své matky Taťány Zemenové a Ireny Hlasové na ZUŠ v Rychnově nad Kněžnou. Stal se laureátem několika tuzemských i mezinárodních soutěží, jako například: Nadace Bohuslava Martinů v Praze (1. cena), Young Academy Award v Římě (1.cena), Euregio Piano Award v německém Geilenkirchenu (4. cena a titul Finalisty), Mauro Paolo Monopoli Prize v italské Barlettě (6. cena a titul Finalisty), Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně (1. cena a ocenění pro nejlepšího českého účastníka soutěže), International Piano Competition v italském Lonigu (cena Grand Prix), International Piano Competition ve Vídni (cena Grand Prix), Semifinále Mezinárodní soutěže Leeds Piano Competition 2018 atp. Absolvoval několik masterclassů pod vedením významných pianistů a pedagogů: prof. A. Vlasáková, prof. V. Nosina, prof.C. Moniuszko, prof. E. Indjič, J. Anera, N. Lugansky, P. Lewis atp. Vystoupil také na několika významných hudebních festivalech: Pražské Jaro 2013 a 2019, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2013, Le strade d´Europe 2016 ve Vilniusu, Janáček Brno 2016, Janáčkův Máj 2018, Classix Dresden 2018 apod. Několikrát spolupracoval s Českým Rozhlasem Brno a ČRo3 Vltava v živých vysíláních nebo formou studiového nahrávání. Jako sólista vystoupil s řadou českých orchestrů. Jako pedagog působil na ZUŠ Rychnov nad Kněžnou, Brno Veveří, Hodonín a ZUŠ Habrmanova v Hradci Králové, od roku 2017 až do současnosti působí na postu pedagoga Konzervatoře Brno a je doktorandem JAMU v Brně. V Klavírním kvartetu Josefa Suka působí od roku 2019, nejprve jako stálá výpomoc v době zdravotní absence klavíristy Václava Máchy a od května roku 2022 jako stálý člen souboru.